Silolar

Silo, tahıl ve benzeri ürünlerin içerisine doldurularak saklama işleminin gerçekleştirildiği silindir biçime sahip ambar olarak tanımlanır. Ergonomik özelliğe sahip olmalarıyla beraber farklı kapasiteler ve boyutlarda tasarlanabilir. Kullanım alanının geniş olmasıyla, yem için en çok tercih edilen seçeneklerden birisidir. Hayvan yemlerinin hiçbir dış etkenden etkilenmemesini ve toplu olarak bir arada bulunabilmesine olanak sağlar. Silo yemlik; uzun ömürlü, bakımı kolay aynı zamanda hijyeniktir. Hiçbir sorun yaşanmadan aktif olarak kullanılabilir durumdadır. İmalat aşamasında mevcut olan taleplere göre tank oluşturulması söz konusudur. Her silo için gerekliliklere uygun tasarım konseptinin bulunabilmesi farkını elde etme avantajı bulunur.

Silolar
Silolar
Silolar
Silolar
Silolar
Silolar

Silo Nedir?

Endüstride üretimin devamlılığını sağlamak için maddelerin depolanabileceği ve saklanabileceği özel alanlara ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaca yönelik olarak tasarlanan silolar endüstriyel havalandırma sistemleri içerisinde yer alarak çeşitli malzemelerin depolanmasını, bozulmadan uzun süre korunmasını sağlar.

En Çok Kullanılan Silo Türleri Nelerdir?

Günümüzde kule silolar, sığınak silolar ve torba silolar en çok kullanılan silo türüdür. Her türlü kohezyonsuz malzemenin yanında çeşitli endüstriyel ürünler, tahıl ürünleri, tıbbi malzemeler, parfümeri kimyasalları, cam tozu, un, soda, ağaç tozu, alçı, çimento, kömür, bakliyat, baharat, gluten, kahve, süt tozu, endüstri atıkları ve hammaddeler gibi pek çok ürün depolanabilir. Genellikle ekonomik olması için dairesel silolar tercih edilse de çokgen kesitli silolar da sıklıkla kullanılır.

İlk silolar on dokuzuncu yüzyılın ortalarında görülmeye başlamıştır ve bu silolar topraktan açılan kuyular şeklindedir. Günümüzde hammaddelerin saklanmasında böcek, toz, bakteri gibi zararlı oluşumları önleyen silolar özellikle yükleme ve boşaltma işlerini hızlıca yürütebilmek için özel olarak tasarlanmıştır. Silolar aynı zamanda bazı maddelerin havalandırılması işlemini de yapabilecek donanıma sahiptir. Silolar silo çatısı, silo tavan döşemesi, silo gövdesi, silo hunisi, düşey taşıyıcılar ve silo temeli olarak altı elemandan oluşur. Ayrıca siloların çeşitli kapakları bulunur ve bu kapaklar derecelidir.

Yaklaşık üç yüz üç yüz elli metrekarelik alanda altı bin ton ürün saklanabilir. Binlerce tonluk ürünleri yağmurdan, sıcaktan, nemden koruyan silolar taze ve sağlıklı ürünlere ulaşmamızı sağlar. Farklı malzemelerin kolayca depolanması için pek çok silo tipi tasarlanmıştır.

Kule tipi beton veya çelik silolar

Su ve havayla temasında çabuk yıprandığı için iç kısmının koruyucu maddelerle kaplanması gerekir.

Yer üstü beton silolar

Dayanıklı malzemelerden yapılan son derece kullanışlı silolar arasındadır. Sermayesi küçük işletmelere tavsiye edilmese de Türkiye’de en çok kullanılan silo tipidir.

Toprak üstü silolar

Maliyeti düşük olan silolar arasındadır. Masrafsız ve yatırıma gerek duymayan bir silodur.

Çiftlik tipi silo

Ekonomik olduğu için çiftçilerin en çok tercih ettiği silolar arasındadır. Hasat zamanındaki ürünlerin depolanabilmesine yönelik üretilmiştir.

Ticari konik tabanlı silo

Dört farklı taban açısına göre üretilir. Bu açılar depolanacak ürüne, kullanım amacına bağlı olarak belirlenir. Olabilecek zaman ve para kaybının engellenmesi için konik yapı tercih edilmiştir. Güçlü donanımı sayesinde yükleri taşıma kapasitesi yüksektir.

Düz tabanlı silo

Güvenlikli açılıp kapanabilen özel tasarımlı bir silodur. Yem siloları yemlerin ekonomik olarak depolanmasına yönelik ergonomik olan silolardır. Maliyeti düşüktür ve kolay montaj yapılır. Yemi her türlü tehlikeye karşı korumak üzere tasarlanmıştır. Uzun süre kullanılabilen sağlam silolardan biridir. Ayrıca çok fazla ürünün depolanmasına imkân verir. Silo içerisinde genellikle tahıl ürünleri depolanır. Bu ürünlerin saklanmasında silo içerisine belli miktarlarda asit ilave edilir ve ürünlerin daha iyi korunmasına yardımcı olunur.

Endüstriyel havalandırma sistemleri siloların içerisinde devamlı hava akışının olmasını sağlar. Silo çatıları hava giriş çıkışını düzenleyerek depolanan ürünlerin bozulmadan kalmasını sağlayarak gereken havalandırma faaliyetlerini de yürütür. Özellikle depolanan ürünlerin tahıl olması durumunda havalandırma faaliyeti ciddi önem taşır. Yeterli havalandırmaya sahip olmayan silolar ürünlerin bozulmasına yol açar. Depolanan ürünlerin sıcaklık düzeyi ve seviye kontrolünü sağlamak için siloların içerisine sensörler yerleştirilir ve bu değerler tespit edilir. İşletmecinin ürününü depoladığı siloda ürünün bozulmadan kalması sağlanır. Ayrıca silonun güvenliği için içerisine yerleştirilen farklı ekipmanlar gerekli kontrolleri de yapar.

0232 478 18 18